Michal
Trčka

Katedra filosofie TUL

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského

Centrum Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice

 

Michal Trčka je šéfredaktor revue Academix, působí na Katedře filosofie Technické univerzity v Liberci a v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského. Aktuálně se věnuje vybraným morálním dilematům spojeným s vývojem moderních biotechnologií, nanotechnologií a jejich propojení s informačními technologiemi.

Největší existenční riziko naší doby

6.
Globální katastrofická rizika
2023

Toby Ord, Nad propastí: Existenční riziko a budoucnost lidstva. Praha: Argo 2022, 480 s.

Jakým největším globálním katastrofickým rizikům čelí lidstvo v 21. století? Jedná se primárně o přírodní katastrofy, jaderné války, terorismus, globální oteplování nebo snad umělou inteligenci? V knize Nad propastí, s podtitulem Existenční riziko a budoucnost lidstva, se oxfordský filozof Toby Ord snaží o exaktní uchopení katastrofických hrozeb a kvantifikaci míry jejich rizikovosti. Tato recenzní esej se zaměřuje na dvě zásadní komplexní výzvy naší doby: klimatickou změnu a umělou inteligenci. Podle Michala Trčky Ordova kniha zveličuje problematiku umělé inteligence, což může mít za následek upozadění jiných závažných rizik, mezi nimi i mnohých dopadů změny klimatu, které jsou oproti spekulacím spojeným s AI žitou realitou.

číst článek →

Univerzální příběhy o krizi hodnot

2.
Zánik Západu?
2022

Faktem je, že český film se nedokáže v zahraničí prosazovat, v tomto ohledu se mu opravdu moc nedaří, tedy s výjimkou animované tvorby. Jedná se o složitý problém, proč dnes český film vypadá tak, jak vypadá, a proč se točí to, co se točí. Jeden z dílů té skládačky je současná podoba producentského systému, který sází na rychlé a snadné výdělky. Když se pak podíváte na distribuční výsledky, tak jasně vidíte, že skutečně fungují romantické komedie, no tak se sype jedna romantická komedie za druhou. Mnoho z nich i tak propadne. Shodou okolností jsem se za poslední dva měsíce setkal asi se čtyřmi absolutně úžasnými nezávislými projekty, které mě skutečně zasáhly, byly to silné vážné příběhy, ale jejich tvůrci je nejsou schopni profinancovat. Takže je otázka, jestli ty filmy vůbec vzniknou.

Růst, nerůst, sourůst: Politické ekonomie života podle hub

3.
Kreativita přírody
2022

Spolu s Lukášem Senftem a Kateřinou Kolářovou realizuje v současnosti etnografický výzkum lidského soužití a potravinové produkce s houbami. Spolupráci mezi lidmi a houbami sledují v lesích, v městském parku a nákupním středisku, na farmě vyrábějící miso a v katolické farnosti. V propojení získaných poznatků s teorií sympoiézy a poznatky ze současného mykologického výzkumu  rozvíjí autorský tým koncept sympoietického růstu, který formuluje alternativní politickou imaginaci k současným formám ekonomického růstu i jeho alternativě v podobě nerůstu (degrowth).